A projekt a londoni Kingston Egyetem Historic Hospital Admission Records Project legújabb kezdeményezése. A feljegyzések segítségével betekintést nyerhetünk a viktoriánus kori Anglia leggyakoribb betegségeibe, illetve a kor egészségügyi viszonyaiba. Az iratok szegény, beteg gyermekek történetét mesélik el, olyanokét, akik a glasgow-i kórházba 1893 és 1903 között kerültek be.
Ezekből többek között megtudhatjuk, hogy miként került be a kórházba hét fiatal 1900. július 20-án, miután egy nadragulya miatt mérgezést kaptak. A rendőrségi nyomozás során kiderült, a Keppochhill Roadból származó gyermekek egy helybéli istállótulajdonostól kaptak – eredetileg a torokgyulladástól szenvedő lovainak szánt – gyógyszert. A dokumentum leírja, hogy az egyik gyerek „félrebeszélt, összefüggéstelenül kiabált, a szeme pedig ide-oda rángatózott”, de végül mindannyian egy héten belül hazatérhettek.
Glasgow az egyik legutolsó olyan brit egészségügyi intézmény volt, amely megnyitotta saját gyermekkórházát. Magát a kórházat közadakozásból építették, az orvosok magánpraxisaikból éltek, s csak hetente két-három alkalommal rendeltek az intézményben.
A digitalizáció azért is érdekes, mivel egész Nagy-Britanniában csak két olyan gyermekkórház van (Edinburgh és Aberdeen), amelynek gyermekosztályaiból az iratok fennmaradtak.
/múlt-kor/