onlineprint

és amiről szó van: nyomda, nyomda, nyomda, és GYIK, tapasztalatok, vélemények, ajánlók, élmények, programok

Friss topikok

Impresszum

Onlineprint Nyomdai Szolgáltató Központ 1117 Budapest Prielle Kornélia u. 8/a. T.: 1-239-5868

Amit nem árt, ha tudsz a fénymásolókról: Ózonkibocsátás

2011.04.11. 09:28 Print

 

Az ózon a fénymásolás során a képátvitelhez szükséges magas elektromos feszültség hatására keletkezik. Ilyenkor a két oxigénatomból álló oxigénmolekulák oxigénatomokra esnek szét. Ezek a szabad oxigénatomok oxigénmolokulákhoz (O2) kötődve ózont (O3) képeznek.

Az ózon természetes úton, például villámlásnál vagy napsütés hatására is keletkezik, a légkör alkotóeleme. Légköri koncentrációja nap közben és az évszakoktól függően is változik. Mivel erősen mérgező gáz, ezért a fénymásológépek ózontermelése már korábban a figyelem középpontjába került. Az ózon magas koncentrációban irritálja a szemet, a nyálkahártyákat és erős fejfájást vált ki. Hosszú ideig magas ózontartalmú levegőn való tartózkodás légcsőhurutot (bronchitis) okozhat. Ózonra vonatkozóan magyar MAK-érték 0,1 mg/ m³, némileg alacsonyabb, mint a német előírás.

Az ózon jellegzetes szagát, amelyet a középkorban az ördög megjelenésének tulajdonítottak, bizonyára sokan érezték már. Orrunk azonban nem a legbiztosabb jelzőeszköz: 0,02 ppm mennyiséget (tehát jóval az egészségügyi határérték alatt) már érzékelünk, azonban az orrunk gyorsan hozzászokik a magasabb koncentrációhoz is, így erre a veszélyre már nem figyelmeztet.

A gépek ózonkibocsátása függ a gép korától, az újabb gépek kevesebb ózon bocsátanak ki. Ózonkibocsátás csak fénymásolás közben történik, így a kibocsátott ózon mennyisége a fénymásolás gyakoriságától is függ. Mindezek mellett a legfontosabb, hogy mekkora helyiségben működik a fénymásológép, mivel ugyanaz a mennyiség, nagyobb légtérben eloszlatva kisebb koncentrációt eredményez. Vegyük figyelembe, hogy a szakember mekkora helyiséget tart megfelelőnek egy nagyobb gép elhelyezéséhez.

A fénymásológépek ózonkibocsátása csökkenthető a gépre szerelhető ózonszűrő segítségével, amely az ózon egyik oxigénatomját megköti. Az ózonszűrők csak meghatározott ideig működnek, utána a szénszűrő nem képes több oxigént megkötni, ezért a gyártó által előírt időszakonként a szerviz során a szűrőt cserélni kell. A csere időpontját matrica jelöli a szűrőn. A szűrő cseréjét szakszerviz végzi. Bár a szűrő csökkenti az ózonkibocsátást, de a gépek még emellett is bocsátanak ki ózont. A gyakori szellőztetéssel szintén csökkenthető az ózonkoncentráció.

A gépek ózonkibocsátásáról az ismertető prospektusokban találhatunk adatokat. A Kék Angyal emblémát elnyert gépek kibocsátása 0,04 mg/m³ lehet, amely messze alatta marad a MAK értéknek.

/kovet.hu/

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://onlineprint.blog.hu/api/trackback/id/tr402816281

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása